Returns and Exchanges

Garanti, Değişim ve İade İşleyişi


1. Tüm ürünleri kendi orijinal ambalajı ve aksesuarları ile birlikte paketleyin. Set olarak alınmış olan ürünler set olarak gönderilmelidir.

2. Sipariş listesine girerek işlem yapmak istediğiniz siparişinizle ilgili iade / değişim sürecini başlatın.

3. Ürünle birlikte gönderilen fatura ve belgelerin tüm nüshalarını eksiksiz bir şekilde pakete eklemeyi unutmayın. Ürünü servis amaçlı gönderiyorsanız fatura üzerine şikayetinizi yazın.
 
4. Gönderinizi size getiren kargo firması aracılığı ile faturamızın üzerinde bulunan veya sitemizdeki iletişim adresimize geri gönderin.

5. Gönderinizin takip numarasını bize e-posta yoluyla iletebilir ve takip edebilirsiniz.
Vector illustration in retro style, hand giving money to other hand Free Vector
6. Ürün iade olursa, ödeme yönteminize göre 3 ile 15 iş günü arasında paranız hesabınıza yansıyacaktır.

Garanti ve İade Politikası

Elmacik.com üzerinde satılan ürünler, elektronik ortamdaki hizmetler hariç, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca belirlenmiş olan, en az 2 yıl süreyle üretici veya ithalatçı firma garantisindedir. Bununla birlikte bazı ürünlerin garanti süreleri tüketici lehine, üretici veya ithalatçı firmaya bağlı olarak daha uzun olabilmektedir. Satın aldığınız ürünün garanti süresini, size ulaşan garanti belgesinden kontrol edebilirsiniz.

Sitemizden satın almış olduğunuz ürünlerin üretici veya ithalatçı firma bilgilerine ürünlerin kullanma kılavuzundan veya ambalaj içinden çıkan garanti belgesinden ulaşabilirsiniz. Ülkemizde yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler çerçevesinde üretici veya ithalatçı firmalar ihtiyaç duyulması halinde garanti kapsamında müşterilerimize yardımcı olmaktadırlar. Müşterilerimizin garanti konusunda bize başvurması durumunda gerekli işlemler tarafımızdan yapılmakla birlikte, doğrudan yetkili servise ya da üretici veya ithalatçı firmaya başvurmaları sonuç alma sürecini önemli oranda hızlandıracaktır.

Garanti işlem süreci:

 1. Ürün firmamıza gönderilmişse tarafımızdan duruma göre yetkili servisine ya da üretici veya ithalatçısına gönderilir.
 2. Yetkili servis, üretici veya ithalatçı firma ürünün arıza durumunu inceler.
 3. Ürün ayıplı mal statüsünde ise, yani satın alındıktan sonraki ilk 6 ay içerisinde ise ve arıza tespit edilirse, yetkili servis konuyla ilgili bir rapor hazırlar ve böylece biz ürünün yenisiyle bire bir değişmesi işlemlerini başlatırız.
 4. Yasal süre dışında bir arıza tespit edilmesi durumunda garanti kapsamında onarım yoluna gidilir. Onarım süresi azami 20 iş günüdür.
 5. Garanti süresi içinde kalmak kaydıyla; onarılması mümkün olmayan ürünler veya garanti süresi içinde ikiden fazla arıza veren ürünler yenisiyle bire bir değiştirilir.
 6. Ürünün sahibi Elmacık’a başvurmuşsa, değiştirilen veya onarılan ürünler yetkili servis tarafından Elmacık’a, daha sonra Elmacık tarafından da ürün sahibine gönderilir.
 7. Ürün müşteri tarafından doğrudan yetkili servise gönderilmişse, değiştirilen veya onarılan ürünler yetkili servis tarafından doğrudan müşteriye gönderilir.

Müşterilerimizin satın aldıkları ürünü iade etmek istemeleri durumunda ise iade koşulları geçerli olur. Ülkemizde yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler çerçevesinde elektronik ortamda yapılan satışlarda müşterilerimizin satış sözleşmesinden 14 gün içerisinde cayma hakkı vardır. (Cayma hakkı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ayrıca Mesafeli Satış Sözleşmemizde bulabilirsiniz.)

Teslimat sırasında hasarlı, ezik, kırık veya eksik olduğu tespit edilen ürünler kesinlikle teslim alınmamalıdır! Böyle bir durumda, alıcı, kurye ile birlikte durumu açıkça belirten bir tutanak tutmalı ve bu durumu Elmacık’a bildirmelidir. Aksi takdirde teslim alınan ürünün hasarsız ve eksiksiz olduğu kabul edilecektir. Hasarlı, ezik, kırık veya eksik ürünler iade alınmayacağından, müşterilerimizin bu duruma dikkat etmeleri yararlarına olacaktır.

İade işlem süreci:

 1. Satın alınan ürünün iade isteği fatura tarihinden itibaren en geç 14 gün içinde Elmacık’a bildirilir. (Siparişlerim alanında iade süreci başlatılabilir.) Yasal sürenin aşıldığı durumlarda iade sadece ayıplı ürün olması durumunda onaylanabilmektedir.
 2. Ürün aşağıda belirtilen iade şartlarını taşıyorsa faturanın ve ürün veya ürünlerin tarafımıza ulaşmasını takip eden 10 günlük yasal süre içerisinde ürün bedeli alıcıya iade edilir.

Ürünün iade alınabilmesi için taşıması gereken şartlar:

 1. Ürünün ambalajının açılmamış, yırtılmamış ve zarar görmemiş olması ve ürünün kullanılmamış olması gerekmektedir.
 2. Varsa ürünün aksesuar ve ekleri de orijinal ambalajlarında ve zarar görmemiş bir şekilde gönderilmiş olmalıdır.
 3. Ürün, faturasıyla birlikte gönderilmelidir.

İade alınmayacak ürünler:

Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 8. Maddesi gereğince, tek kullanımlık ürünler, elektronik ortamda ifa edilen hizmetler, alıcının isteğine göre üretilmiş veya üzerinde değişiklik, ekleme-çıkarma yapılarak kişiye özel hale getirilmiş ürünler, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler, lisansa tabi olan yazılım, film, oyun ve benzeri ürünler veya bunları barındıran elektronik ürünler, sarf malzemesi veya sarf malzemesi içeren ürünler açıldıktan sonra iade alınmaz.

Bu politika çerçevesinde bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Elmacık olarak belirlediğimiz iade-değişim politikası, tüm müşterilerimizin güvenlik ve memnuniyetini sağlama amacını taşımaktadır. Seçerek aldığınız ve karşılığını ödediğiniz ürünlerden memnun olmanızı isteriz; bu nedenle hiçbir zaman "küçük ürün", "önemsiz bir fiyatı var zaten" gibi nedenlerle ürününüzü atmayın ve garanti hizmetlerinden kendinizi mahrum etmeyin! Biz üzerimize düşeni yapmak için her zaman burada olacağız.